Duvar Kurutmanın Faydaları

Duvar Kurutma Neden Yapılmalıdır?
Daha sağlıklı yaşam alanları elde etmek için, bina ve konutların inşa aşamasında yapılacak bazı uygulamalar vardır. Duvar kurutma işlemi de bunlardan birisidir. Şap kurutma olarak da bilinen bu işlem sayesinde duvarların nem ve ıslaklıktan kurtulması sağlanır, yaşam alanları daha kaliteli hale getirilir. Duvar kurutma işlemi duvar kurutma makinası adı verilen makinalar yardımı ile yapılır. Kurutma makinaları zeminin ve yüzeyin daha hızlı ve pratik bir şekilde kısa sürede kurutulmasını sağlayan teknolojiye sahip makinalardır.
Şap Kurutma
İnşaat işlemlerinde şap iç mekanın tasarımına geçmeden önceki son nokta olarak kabul edilir. Şap atılan mekanın iç tasarımı şapın kuruması ile birlikte gerçekleştirilir. Şapın kuruması için iki yol vardır. Ya kendiliğinden kuruması beklenir ya da şap kurutma makinası ile zeminin kısa sürede tam olarak kurutulması sağlanır. Çoğu zaman şapın olağan şekilde kuruması beklenir. Ancak bu durum hem zaman kaybına hem de şap tam olarak kurumadan işlem yapılmasına neden olur. Bu durum ileride yaşam alanına dönüşecek inşaatlarda ciddi anlamda sıkıntıya yol açar. Şap kurumadan yapılan iç mekan uygulamalarında boya, alçı vb. uygulamalarda kabarma, dökülme gibi problemler ortaya çıkar. Oysa duvar kurutma makinası ile kurutulan şapın üzerine uygulanacak işlemlerde bu tür sorunlar ortaya çıkmaz.
Duvar Kurutmanın Faydaları
Duvar kurutma her şeyden önce ısı yalıtım için gerekli bir uygulamadır. Isı yalıtımda duvarın nemden ve ıslaklıktan korunması esastır. Nem duvarın en büyük düşmanıdır. Şap kurumadan duvara yeni işlemler yapmak şapın zaman içinde zarar görmesine neden olur. Duvar kurutma makinası ile kurutulan duvar ve yüzeylerde ise bu tür sorunlar bertaraf edilir. Duvarların nem ve rutubetten korunması için duvar kurutma işlemi mutlaka yapılmalıdır. Sadece inşaat aşamasında değil su baskını, sel, tesisattan kaynaklanan nem ve rutubet gibi durumlarda da duvar kurutma işlemi yapılmalıdır. Böylece yaşam alanları daha sağlıklı ve kaliteli hale getirilebilir. Kurutma işlemi bir nevi duvarın iyileştirilmesi ve daha dayanıklı hale getirilmesi işlemidir. Bunun için tüm inşaatlarda kurutma ve nem alma makinaları yardımı ile yüzeylerin kurutulması gerekir.