Evinizde ki Küfü Önlemenin Yolları

Duvar Küf Önleme
Yoğun rutubetin ve nemin olduğu tüm ortamlarda bir süre sonra küf oluşumu kaçınılmazdır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu zamanında önlemler alınarak nemin yüzeyde birikmesin engellemektir. Nemin ve rutubetin önlenmesi halinde zaten küf oluşumu da engellenmiş olacağı için böyle bir sorunla mücadele edilmesine gerek kalmaz. Küf önlemek için yapılması gereken tek şey ortamda bulunan fazla nemin ve rutubetin inşaat kurutma cihazı kullanılarak ortamdan uzaklaştırılmasıdır. Günümüzde geliştirilen özel cihazlar sayesinde ortamda bulunan nem tamamen emilmekte ve bu sayede daha kuru yaşam alanları oluşturulabilmektedir. Bu cihazlar yeni yapılan inşaatlarda kurutma amaçlı olarak kullanılırken su baskınları sonucu oluşan yoğun nemlerin emilmesinde de son derece başarılı sonuçlara imza atmaktadır.
Neden Küf Oluşur?
Küfün oluşmasını tetikleyen en önemli neden ortamda bulunan yüksek nemdir. Yüksek nem küf bakterilerinin oluşmasına uygun ortam olan rutubete zemin hazırlar. Uzun süre rutubete maruz kalan ortamlarda zamanla küf oluşumu meydana gelir ki oluşan küf sağlık açısından zararlı olduğu gibi aynı zamanda zamanla ortamda bulunan eşyaların yıpranması, duvarın dökülmesi duvarda bulunan uygulamaların düşmesi gibi maddi zararlara da yol açar. Bu nedenle rutubet ve nemin olduğu her ortamda inşaat kurutma cihazı kullanılarak fazla nem yok edilmeli, ortam sağlıklı bir şekilde gerektiği gibi kurutulmalıdır.
Küf Temizlenmezse Ne Olur?
Bir ortamın uzun süre neme maruz kalması bir süre sonra ortamda rutubet oluşmasına neden olur. Oluşan bu rutubet ise zamanında ortamdan uzaklaştırılmazsa bir süre sonra küf adı verilen bakterinin açığa çıkmasını tetikler. Oluşan küf hava yolu ile yayıldığı için bulunduğu ortamdaki havayı soluyan kişilerin de sağlıklarını olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle özellikle de bebek, çocuk ve yaşlıların yaşadığı ortamlarda inşaat kurutma cihazı gibi özel cihazlar kullanılarak mutlaka ortamda bulunan fazla nem uzaklaştırılmalıdır. Bu işlem yapılmazsa bir süre sonra oluşan yüksek nem aynı zamanda ortamda bulunan eşyaların da yıpranmasına neden olur. Yani hem sağlık açısından hem de maddi zarar oluşma riski açısından mutlaka küf önleme cihazı gibi özel kurutucu cihazlar ile ortamda bulunan nem ve rutubet uzaklaştırılmalıdır.