İnşaat Kurutma Cihazlarının Kullanım Alanları Nelerdir

Sıva Kurutma
Gerek yeni yapılan binaların gerekse de tadilatların en son aşaması olan sıva aynı zamanda kaba inşaat için son aşama olarak kabul edilmektedir. Sıva kuruduktan sonra ince inşaat başlar ve detaylar tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilir. Burada önemli olan sıvanın tamamen kurumasını beklemektir. Sıva kurumadan yapılan işlemlerin tümünde altta kalan nem bir süre sonra yüzeye çıkar ve bu da üste yapılan uygulamanın başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olur. Bu tip olumsuzluklarla karşılaşılmaması adına mutlaka sıva kurutma işleminin çok iyi şekilde yapılması gerekir. Genelde bu kurutma işlemi inşaat kurutma cihazı kullanılmadan doğal sürece bırakılırsa tam bir kurutmadan söz edebilmek için en kısa 2, en uzun 6 ay beklenmesi gerekir.
Sıva Kurutma Neden Yapılmalıdır?
Özellikle de süre taahhütlü olarak yapılan projelerde sıva kurutmanın zamana bırakılması uzun sürelik bir zaman kaybı yaşanmasına neden olacağı için mutlaka bu amaç ile üretilen cihazlardan yararlanılması gerekir. Sıva kurutma işlemleri yapılmazsa üste gerçekleştirilen boya, duvar kâğıdı ve fayans kaplama gibi uygulamalar ne yazık ki bir süre sonra altta kalan nemin zamanla yüzeye çıkması nedeni ile bozulur ve bu da inşaat sahiplerinin zarara uğramalarına neden olur. Oysa inşaat kurutma cihazı kullanılarak yapılan sıva kurutma işlemleri hem çok daha kısa sürede tamamlanmakta hem de sıva tam olarak kuruduğu için sonradan hiçbir sorun yaşanma riski kalmamaktadır.
İnşaat Kurutma Cihazlarının Kullanım Alanları Nelerdir?
İnşaat kurutma cihazları sıva kurutmanın yanı sıra şap kurutma, su baskını sonrası temizlik ve kurutma işlemleri gibi farklı pek çok amaç için kullanılabilmektedir. Günümüzde rekabetin en üst seviyede yaşandığı konut üretim sektöründe inşaat kurutma cihazı hem inşaatların tamamlanma sürelerini kısaltmakta hem de tam bir kurutma sağladığı için ortamda sonradan nem ve rutubet oluşma riski sıfırlanmaktadır. Yapılan araştırmalar kurutma cihazları kullanılarak yapılan kurutmaların sonucunda binadaki ısı yalıtımının çok daha etkili bir biçimde oluştuğunu gösterirken yine tamamen kurutulan yüzeylerin üzerine yapılan uygulamaların da çok uzun ömürlü olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle inşaatlarda maliyetlerin düşürülmesi amacı ile mutlaka kurutma doğal koşullara bırakılmamalı ve özel cihazlar ile yapılmalıdır.