İnşaat Nem Kurutma Cihazı

İnşaat Nem Kurutma Cihazı
İnşaatlarda nem en sık yaşanan sorunlar arasında yer alır. Mevsim ve iklim koşullarının yanı sıra aynı zamanda inşaat harçlarında kullanılan su miktarı da nem oranını direkt olarak etkiler. İnşaat neminin kuruması için çoğu zaman hava koşullarından yararlanılırken bu hem uzun süre beklenerek zaman kaybedilmesine neden olurken hem de yüzeysel kuruma sağladığı için inşaatın sağlamlığını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle inşaatlarda nem kurutma inşaat kurutma cihazı kullanılarak yapılmalıdır. Kullanılan cihaz hem tüm nemin çok daha kapsamlı bir şekilde emilmesini hem de derinlemesine kurutmanın gerçekleşmesini sağlayacaktır.
Kurutma Cihazının Avantajları Nelerdir?
İnşaatlarda kurutma her adımda uygulanması gereken önemli bir uygulamadır. Gerek duvar kurutma gerekse de şap kurutma gibi pek çok işlem için uzun bir süre beklenmesi gerekirken bu tip uygulamaların ardından kurutma amacı ile inşaat kurutma cihazı kullanılması bu bekleme süresini büyük oranda kısaltmaktadır. Yine doğal yöntemlerle yapılan kurutma işleminde kurutma yüzey ile sınırlı kalırken kurutma cihazları ise uygulandıkları alanda tüm nemi emerek tüm alanın tamamen kurutulmasını sağlamaktadır. Yani kurutma cihazları hem çok daha kısa sürede uygulandıkları alanı kurutmakta hem de kurutmayı yüzeyden zemine kadar tüm alanlarda etkili olacak şekilde gerçekleştirmektedir.
İnşaat Kurutma Yapılmazsa Ne Olur?
İnşaat kurutma işlemi inşaatın belki de en önemli aşamasıdır. Bu aşamada işlemler büyük bir titizlikle yapılmalı, kurutma işleminin tüm alanı kaplayarak gerçekleştirilmesine çalışılmalıdır. Yapılan hatalı kurutma işlemleri nedeni ile inşaatın sağlamlığı büyük bir darbe alırken aynı zamanda inşaat kurutma cihazı kullanılmadan doğal yöntemlerin tercih edilmesi durumunda ise bekleme süresi büyük oranda artmakta bu da inşaatların tamamlanma sürelerinin uzamasına neden olmaktadır. Örnek vermek gerekirse sıva kurutma için en az 3 ay beklenmesi gerekirken sıva kurumadan bir üst işleme geçilmesi halinde sıvanın üzerine gerçekleştirilen uygulama dökülür. Bunun en önemli nedeni sıvanın kuruyan yüzünün altında kalan nemli kısımda bulunan suyun yüzeye ulaşmasıdır. Yeterli kurutma yapılmazsa bir süre sonra nem oranı yükselir ve küf oluşumu meydana gelir. Buna ek olarak nem binaların da ömrünü ciddi miktarda azaltmaktadır.