Nem Alma Cihazları Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır

Havada bulunan su buharı miktarına nem denir. Havadaki nem bölgesel iklim koşullarına göre değişir. Düşük nemli ortamlarda, insan sağlığı olumsuz etkilenir. Nemin az olduğu bölgeler deride ve boğazda kuruluğa yol açabilir. İdeal nem ortamı %30 – %50 arasındadır. Evinizdeki nem oranını dengelemeniz çok önemli. Çünkü Fazla nem çeşitli hastalıklara neden olabileceği gibi evinizde rutubete de neden olacaktır. Aşırı nem birçok önemli hastalığa neden olmaktadır. Özellikle akciğer hastalıklarının birçoğu nem ve rutubetten kaynaklanmaktadır. Nemli ortamlarda mikropların rahat çoğalabileceğini göz önünde bulundurun. Nemsiz ortamlarda aynı şekilde birçok önemli hastalığa neden olmaktadır. Evinizde, işyerinizde soluduğunuz havanın kaliteli olmasına dikkat edin.
Nem Alma Cihazları Ne İşe Yarar
Nem cihazları havadaki nem oranını dengede tutar. Aşırı nemli veya nemsiz alanlardaki nemi dengeleyerek sağlıklı bir ortamda solunum yapmanızı sağlar. Bu cihazların faydaları tıbben kabul edilmiştir. Nem cihazlarının birçoğunda artık havayı temizleme özelliği de bulunmaktadır. Ortamdaki havayı filtreleyerek emen ve içerisindeki soğuk hava bölmesinden havanın yoğunlaşmasını sağlayarak çalışan nem cihazları, havadaki nemi dengelerler.
NEMSİZ HAVANIN ZARARLARI
Nem oranı yüzde 30’un altında olan ortamlar nemsiz ve kuru ortamlardır. Sürekli aynı ortama maruz kalan kişilerde boğaz kuruluğu, göz kaşınması, deri kuruluğu gibi şikâyetler olmaktadır. Gribal enfeksiyon gibi birçok hastalığa, boğaz kuruluğuna balı olarak öksürüğe neden olabilir.
NEM CİHAZI KULLANIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?
Aldığınız cihaz, ortamın nem oranını mutlaka dengede tutmalıdır. Cihaza koyduğunuz su içme suyu olmalıdır. Mikrop ve bakterilerle dolu bir hava solumak istemiyorsanız bu altın kurala dikkat etmelisiniz. Ayrıca cihazın suyunu her gün değiştirmeyi unutmayın. Temiz bir hava için nem cihazını temiz tutmanız gerekmektedir. Bulunduğunuz ortamın fazla nemli olmamasına özen gösterin.
Her şeyden önemlisi ürün almadan önce detaylı bir araştırma yapın. Aldığınız ürün sizin sağlığınızı önemli ölçüde etkileyecektir. Ürünü aldıktan sonra kullanım bilgilerini iyice öğrenmeyi ihmal etmeyiniz.