Rutubet Önleyici Cihazlar

Islak Duvar Nem Kurutma

Özellikle de dış cephe duvarlar hava koşullarından çok daha fazla etkilenmektedir. Yine yaşanan su baskınları ve yaşanılan yerin yüksek nem oranına sahip olması da duvarın nem oranını büyük oranda arttırır. Duvarın sürekli neme maruz kalması ise hem duvarda zamanla aşınmaya hem de küf gibi istenmeyen durumların meydana gelmesine neden olur. Bu nedenle ıslak olan duvarlar mutlaka kurutulmalı, sürekli nem altında kalan duvarlarda ise düzenli aralıklarla nem kurutma işlemi yapılmalıdır. Bu işlemlerde inşaat kurutma cihazı kullanılırsa hem kurutma süresi kısalır hem de kurutmanın başarısı daha yüksek olur. Duvarın neminin emilmesi sayesinde kuruyan duvarın ömrü uzatılırken aynı zamanda ilerleyen günlerde olası rutubet ve küf oluşumu da engellenmiş olur.

Nem Kurutma Cihazları

İnşaatlarda kurutma işlemlerinin hızlandırılması için yapılan nem kurutma cihazları günümüzde artık nemin yoğun olduğu her yerde kullanılabilmektedir. Nemin kurutulması için binalarda kullanılmasının yanı sıra aynı zamanda teras kat gibi kış mevsiminde yoğun rutubetin oluştuğu her evde de rahatlıkla kullanılabilmektedir. Nemin kurutulmaması halinde bir süre sonra rutubet miktarı artış gösterir ve bunu takiben küf oluşumu kaçınılmaz bir hal alır. Bu nedenle inşaat kurutma cihazı kullanılarak duvarda biriken tüm nemin çekilmesi gerekir. Küf oluşumu sağlık açısından son derece zararlı iken rutubet oluşumu da hem duvarın zamanla yıpranmasına hem de nemli duvarın bulunduğu odadaki eşyaların zarar görmesine neden olmaktadır.

Rutubet ve Küf Önleme

Rutubetin bulunduğu her yerde bir süre sonra küf oluşumuna neden olan bakteriler canlanır. Bu bakteriler hava yolu ile bulaştığı için sürekli olarak küflü ortamda bulunmak ciğerlere zarar verir. Küf önlemek bu nedenle çok önemlidir ve küfü önlemek için bütün gerekli önlemler alınmalıdır. Bu konuda uygulanabilecek en etkili yöntem inşaat kurutma cihazı kullanılarak ortamda bulunan tüm rutubetin ve nemin emilmesidir. Zaten nem ve rutubet ortadan kaldırıldığı anda küf oluşumu da kendiliğinden son bulacaktır. Ancak kurutma işlemi kesinlikle çok iyi şekilde yapılmalı, duvarın içine işleyen tüm nem emilerek duvar tamamen kurutulmalıdır.