Şap Kurutma Neden Önemlidir

İnşaat Şap Kurutma
İnşaatlarda zeminin çok daha düz olmasını sağlamak amacı ile atılan son kata verilen isim olan şap aynı zamanda inşaatın en önemli aşamalarından biridir. Gözle görülen yüzeylerin şap tabakasının hemen üzerinde yer alması bu tabakada yapılan hataların direkt olarak göze çarpmasına neden olacağı için çok dikkatli davranılmalıdır. Görsel kusurların yanı sıra aynı zamanda şap tabakasının kurumadan bir üst uygulamaya geçilmesi de zamanla bu uygulamalarda problem yaşanmasına neden olacağı için şap kurutma çok önemlidir. Günümüzde atılan şapın çok daha kısa sürede kurumasını sağlamak için özel olarak geliştirilen farklı inşaat kurutma cihazı seçenekleri bulunmakta olup burada önemli olan mekân için en doğru kurutma cihazının seçilmesidir.
Şap Kurutma Neden Önemlidir?
İnşaatlarda çok sık düşülen hatalardan biri de yüzeysel kurumanın yeterli görülmesidir. Oysa ki güneş ve rüzgâr gibi doğal etkenlerden yararlanılarak yapılan kurutma işlemlerinde ne yazık ki sadece yüzey kurutulabilir ve tam bir kurutma işleminden söz edebilmek için aylarca beklenmesi gerekir. Trotec serisi içerisinde yer alan inşaat kurutma cihazı seçeneklerinden yararlanılması durumunda ise hem bekleme süresi büyük oranda kısaltılmakta hem de kurutma eşit şekilde yapıldığı için tam bir kurutma meydana gelmektedir. Burada önemli olan şapın tamamen kurutulmasıdır. Şap kurutulmadan üst uygulamalara geçilirse ıslak kalan bölümde hapsedilen nem zamanla yüzeye doğru hareket eder ve şapın üstünde kullanılan malzemenin hemen altında birikmeye başlar. Oluşan bu birikim ise şap üstünde kullanılan malzemede rutubet, nem, küf oluşumuna neden olarak zamanla üstte bulan uygulamanın kabararak kalkmasına neden olur.
Şap Kurutma Cihazları
Dünyanın en büyük teknolojik cihaz üreticileri arasında yer alan Trotec çatısı altında üretilen pek çok kurutma cihazı bulunmaktadır. Geliştirdiği özel inşaat kurutma cihazı seçenekleri sayesinde inşaat sektörünün adeta kurtarıcısı olan Trotec hem zamandan tasarruf edilmesini sağlayarak inşaatların çok daha kısa sürede tamamlanmasını desteklemekte hem de ortamı nemden arındırarak sel baskınları sonucunda insanların yaşam alanlarına daha kısa sürede kavuşmalarını sağlamaktadır. Kullanılan kurutma cihazları aynı zamanda evlerde oluşan küf ve rutubet sorunlarının da çözümlemektedir.