Sıva Kurutma Cihazları

Sıva Kurutmanın Yararları
Sıva işleminde kullanılan su miktarının yoğun olması nedeni ile içerisinde en çok nem barındıran kattır. Kaba inşaatın son aşaması olan sıva işleminin tamamlanmasının ardından boya gibi ince işlere geçiş yapılacağı için bu işlemin kusursuz olması çok önemlidir. Sıva kurutma pek çok farklı yöntemle yapılabileceği gibi en kısa sürede en yüksek kurutma başarısını gösterebilecek tek uygulama hiç kuşkusuz inşaat kurutma cihazı kullanılarak yapılan kurutmalardır. Bu kurutma işlemlerinde özenle geliştirilen cihazlar bulundukları ortamda yer alan nemi büyük bir hızla emerler ki bu da çok daha kısa sürede sıvanın kurumasını sağlar. Yine cihaz ortamda bulunan tüm nemi emdiği için yüzeysel kurutmanın ötesine geçilerek tüm nemin emilmesi yani tamamen kurutma mümkün kılınır.
Sıva Kurutma Makinaları
İnşaat sektörünün her geçen gün artan bir enerji ile büyümesi bu sektörde kullanılan teknolojinin de geliştirilmesini sağlamaktadır. Bunlardan biri de inşaat kurutma cihazı adı verilen nemin emilerek kurutmanın daha hızlı şekilde yapılmasını sağlayan cihazlardır. Bu cihazlar sayesinde inşaatlar çok daha kısa sürede tamamlanırken nemin emilerek yüzeyden uzaklaştırılması sayesinde inşaatın yapısı da büyük oranda sağlamlaştırılmaktadır. Sıva katının uygulanmasının ardından odanın merkezine yerleştirilen bu cihaz sıvanın içerisinde yer alan nemi kendisine doğru çekmekte daha sonra yoğuşturulan nem su olarak haznede biriktirilerek ortamdan uzaklaştırılmaktadır. Burada önemli olan sıvanın tamamen kurutulurken kurutma süresinin büyük oranda azaltılmasıdır.
Sıva Kurutma Cihazlarının Faydaları Nelerdir?
Sıva kurutmadan bir sonraki aşamaya geçilmesi mümkün değildir. Ancak doğal şartlar altında kendiliğinde kuruması beklenen sıvanın hem çok uzun bir süreye ihtiyacı vardır hem de kuruma oranı çok daha düşüktür. Bu nedenle kurutma işlemi mutlak suretle inşaat kurutma cihazı kullanılarak yapılmalı, tam bir kurutma sağlanmalıdır. Bu şekilde yapılan kurutma işlemleri sayesinde sıva katı çok daha sağlam olurken aynı zamanda sıvanın üstüne yapılan uygulamalar da çok daha uzun ömürlü olacaktır. Burada önemli olan sıvanın yüzeysel olarak değil tam olarak kurutulmasını sağlamaktır. Aksi halde bir süre sonra sıva döküleceği için üzerindeki uygulamalarda tahrip olacaktır.