[« 444 0 835 »]
info@insaat-kurutma.com
Türkiye Merkez
Oruçreis Mh. Giyimkent Cd. 14. Sok. No. 61 Giyimkent Sitesi Esenler - İstanbul

HAVA TEMİZLEME

Hava Temizleme Cihazı Ne İşe Yarar?

Yaşadığımız ortamın havası çeşitle sebeplere bağlı olarak kirlenir. Kapalı alanların havasının kirlenmesi nefes alma problemlerin yaşamamıza neden olur. Bu nedenle düzenli olarak hava temizleme işlemi yapılması gerekir. Havayı temizlemek için pencere ya da kapı açılarak temiz hava sirkilasyonu sağlanır. Ancak özellikle kış ayları ile birlikte kapı ve pencereler kapatılmak zorunda kalınır. Kapalı alanda oluşan hava kirliliğinin en yoğun yaşandığı mevsim bu nedenle kış aylarıdır. Kirli havayı temizlemek için özel olarak tasarlanmış temizleme cihazları vardır. Bu cihazlar kirli havayı kısa sürede temizleyerek yaşam alanlarımızdaki havayı daha kaliteli hale getirir.

Hava Temizleyici Cihazlar

Hava temizleme cihazı ortam havasını daha kaliteli hale getirmek için kullanılan, özel tasarım nemlendirme ve temizleme cihazıdır. Kapalı alanlarda kullanılan bu cihaz havayı temizlerken aynı zamanda nemlendirir. Hava temizleyiciler endüstriyel ve ev tipi olmak üzere iki çeşittir. Kullanılacağı alana uygun modeller seçilerek ortamın konutlarda, işyerinde ve benzer kapalı alanlarda havanın temizlenmesi sağlanır.

Hava temizleyicilerde hepa filtre, karbon filtre ve koku filtresi gibi filtreler bulunur. Havada bulunan ve sağlığa zarar veren mikroorganizmalar ve partiküller cihazda bulunan filtreler yardımı ile tutulur ve ortama temiz hava verilir. Havada bulunan partikülleri yüzde 99 gibi yüksek bir oranda tutan hava temizleme cihazları ihtiyaç duyulan tüm kapalı alanlarda kullanılabilir.

Ev tipi hava temizleyiciler, konutlarda, işyerlerinde, ofislerde, hastanelerde ve kliniklerde kullanım için uygundur. Endüstriyel hava temizleyiciler ise inşaatlarda, tünellerde, tadilat ve tamir atölyelerinde, endüstriyel üretim yapılan alanlarda kullanım için uygundur.

Hangi Durumlarda Hava Temizleyici Cihaz Kullanılır

Toz, mite, akar, küf ve mantar gibi partiküller nedeniyle ortam havası kirlenir. Bunun dışında gözle görülmeyen virüs, bakteri, mikrop gibi mikroorganizmalar da havada asılı kalır, solunum yolu ile insanların ciğerlerine kadar ulaşır. İmalathanelerde, dolumhanelerde ortaya çıkan gaz, buhar vb. zararlı unsurlar da havaya karışır. İnsan sağlığına zarar veren bu unsurları yok etmek ve ortam havasını temizlemek için doğru ekipmanlar kullanmak gerekir. Hava temizleyici olarak da bilinen cihazlar kapalı alanlarda oluşan hava kirliliğini yok etmek üzere tasarlanmıştır ve ortam havasını kısa sürede temizler.