[« 444 0 835 »]
info@insaat-kurutma.com
Türkiye Merkez
Oruçreis Mh. Giyimkent Cd. 14. Sok. No. 61 Giyimkent Sitesi Esenler - İstanbul

İNŞAAT NEM KURUTMA

Nem Kurutma Nedir, Neden Gereklidir?

Yaşam alanlarımızda oluşan nem hayatımızı kalitesizleştirir, evlerimizi ve işyerlerimizi kullanılamaz hale getirir. Nem kurutma işlemi ile kapalı alanlarda oluşan nemi kurutmak mümkündür.

Nem Nedir?

Havada bulunan su buharına nem denir. Havada bulunan nem oranı normal seviyenin üstüne çıktığında ortamda ıslıklık ve rutubet oluşmasına neden olur. Bu nedenle havadaki nem oranının normal seviyede tutulması gerekir. Bunun için özel olarak tasarlanmış nem alma cihazları kullanılır. Nem kurutma cihazı konutlarda, inşaatlarda, arşivlerde, yüzme havuzlarında ve benzer kapalı alanlarda kullanılır. Nem alma cihazı ortamdaki fazla nemi kurutarak havadaki nem oranını normal seviyeye indirir.

Nemin Zararları

Nemin yüksek seviyede olması ortamda küf ve mantar oluşumunu hızlandırır. Mite ve akarlar da nemli ortamı severler. Gözle görülmeyen ev akarları rutubet nedeniyle çoğalır. Özellikle astım ve alerji hastaları için ev akarı ve mitelar çok zararlıdır. Bu nedenle sağlıklı bir yaşam ortamı hazırlamak için ortamın nemden ve rutubetten korunması gerekir.

Nemin bir diğer zararı da eşyalar üzerindedir. Mobilyalar ve ahşap zeminler yüksek nem olan yerlerde yıpranır. Mobilyalar ve eşyalar rutubet nedeniyle zarar görür. Parkeler, ahşap eşyalar ve beton yüzeylerin en büyük düşmanı rutubettir. Duvar yüzeylerinde kabarma, sıvada dökülme ve ilerleyen aşamada duvarın çürümesine neden olan rutubetle mutlaka profesyonel anlamda mücadele edilmelidir.

Nem Alma Cihazları Hangi Sektörlerde Kullanılır?

Hava içinde her daim bir miktar su buharı bulunur. Normal şartlarda havada bulunan su buharı miktarı yüzde 40 ile yüzde 50 arasındadır. Yüzde ellinin üzerinde su buharı bulunması havanın kalitesiz olduğunu gösterir ve yüksek nem nedeniyle havadaki su buharı zamanla eşyalar, duvar ve ahşap zemin üzerinde yoğunlaşır. Bu durum ıslaklık ve rutubet sorununa neden olur. Özellikle yeni binalarda yoğun miktarda nem oluşması doğaldır. İnşaat kurutma işlemi yapılarak daha inşaat aşamasında yeni yapılarda ortaya çıkan nem problemi ile mücadele etmek mümkündür.

İnşaat sektörü dışında nem alma cihazları gıda depolama ve saklamada, konutlarda, soğuk hava depolarında, müzelerde ve arşivlerde, ilaç fabrikalarında, seralarda, endüstriyel ürün saklanan depolarda, silah ve mühimmat depolarında da kullanılır.