[« 444 0 835 »]
info@insaat-kurutma.com
Türkiye Merkez
Oruçreis Mh. Giyimkent Cd. 14. Sok. No. 61 Giyimkent Sitesi Esenler - İstanbul

NEMLENDİRME HİZMETİ

Hava Nemlendirme Cihazı Ne İşe Yarar?

Havada bulunan nem oranı ideal seviyenin altına düştüğünde ya da ideal seviyenin üstüne çıktığında ortam havasının kalitesi bozulur. Kuru hava ya da nem oranı yüksek hava insan sağlığı açısından zararlıdır. Kuru hava yani nem açısından fakir ortam havası, yaşlılar ve çocuklar açısından önemli sağlık sorunlarının kaynağı olarak kabul edilir. Ortam havasının nem açısından fakirleştiği ve kuruduğu durumlarda nemlendirme işlemi yapılmalıdır. Havanın ideal nem oranına kavuşması için yapılan nemlendirmenin doğru ekipmanlarla yani cihazlarla yapılması gerekir.

Nemlendirici Cihazlar

Bir ortamdaki havanın nem açısından dengelenmesi için kullanılan cihazlara hava nemlendirici cihaz adı verilir. Hava nemlendiriciler kapalı ortamlarda oluşan kuru havayı yok ederek nemlendiren cihazlardır. Havada bulunan su buharı miktarını düzenli olarak ölçen ve düşmesi ya da yükselmesi halinde uyarı veren bu cihazlar kuru havayı kısa sürede nemlendirerek daha sağlıklı hale getirir.

Kapalı ortamlarda hava nemlendirme cihazı kullanılması aynı zamanda havanın temizlenmesini de sağlar. Nemlendici cihazların birçoğunda hava temizleme özelliği de bulunur. Bu özellik sayesinde cihaz bir taraftan ortam havasını temizlerken bir yandan da nemlendirerek daha kaliteli hale getirir.

Ortam havasının kuru olması başta nefes yolları olmak üzere birçok açıdan zararlıdır. Burun ve boğazda kuruluk hissi yaratan kuru hava rahat nefes almayı engeller. Kuru hava cildin de en büyük düşmanıdır. Cildin kurumasına, elastikiyetini kaybetmesine ve çatlamasına neden olan kuru hava problemi ile profesyonel anlamda mücadele edilmeli, doğru cihazlar kullanılarak ortam havası sürekli nemlendirilmelidir.

Nemlendirici Cihazlar Nerelerde Kullanılır?

Konutlarda, ofislerde, okullarda, hastanelerde, muayanelerde ve ihtiyaç duyulan tüm kapalı alanlarda hava nemlendirici kullanılabilir. Hava nemlendiriciler ortam havasının nem oranını göstermelidir. Aksi takdirde gereksiz yere ortama nem verilir. Bu durum havada bulunan su buharı miktarını artırır ve normal seviyenin üzerine çıkarır. Nasıl ki kuru hava zararlı ise ortam havasının aşırı nemli olması da zararlıdır. Bu nedenle cihazın kullanımı sırasında havanın nem oranı sürekli olarak kontrol edilmeli, havadaki su buharı miktarı normal seviyeye ulaştığında nemlendirici cihazın kullanımı durdurulmalıdır.