[« 444 0 835 »]
info@insaat-kurutma.com
Türkiye Merkez
Oruçreis Mh. Giyimkent Cd. 14. Sok. No. 61 Giyimkent Sitesi Esenler - İstanbul

RUTUBET GİDERME

Rutubet Nedir, Rutubet Nasıl Giderilir?

Rutubet, havadaki su buharı nedeniyle oluşan ıslaklıktır. Rutubet oluşmasına havada bulunan su buharı miktarının yükselmesi neden olur. Hava her zaman bir miktar su buharı bulunur. Bu su buharı nem olarak adlandırılır. Havada bulunan nemin normal seviyenin üzerine çıkması rutubet probleminin oluşmasına neden olur. Rutubet problemine karşı nem oranını dengede tutmak gerekir. Bunun için rutubet giderme amacıyla kullanılan cihazlar kullanılmalıdır. Özellikle problemin yoğun olarak yaşandığı kapalı alanlarda mutlaka nem kurutma işlemi yapılarak rutubetin yok edilmesi gerekir.

Havadaki Nem Oranı Miktarı

Havada bulunan su buharı belirli bir oranın üzerine çıktığında problem yaratır. Havada normal şartlarda yüzde 30 ile yüzde 50 arasında nem bulunması olağan kabul edilir. Ancak nem oranı yüzde ellinin üzerine çıktığında rutubet sorununu da beraberinde getirir. Rutubet nasıl oluşur? Havadaki su buharı yükseldiğinde duvar yüzeylerinde, eşyalar üzerinde ve zeminde yoğunlaşmaya başlar. Bu yoğunlaşmaya bağlı olarak zeminde, eşyalarda, duvarda ıslaklık ve yaşlık oluşur. Rutubet adı verilen bu durum zamanla daha büyük bir sorun haline gelir. Duvar yüzeylerini yıpratan, eşyaların ve zeminin ıslanmasına ve kötü kokmasına neden olan rutubetin mutlaka doğru ekipmanlarla giderilmesi gerekir.

Rutubet Nasıl Giderilir?

Rutubetin oluşmasına ısı farkı, işçilik hataları, yetersiz yalıtım vb. faktörlerin yanı sıra günlük hayatın zorunluluğu olarak yapılan aktiviteler nedeniyle de oluşur. Duş, yemek buharı, terleme, havalandırma yetersizliği, çamaşır yıkama ve kurutma gibi faktörler havada bulunan su buharı miktarında artışa neden olabilir. Su buharının artması ise nem oluşmasına neden olur. Nem ya da bilinen adıyla rutubet ortamda küflenmeye, mantar oluşumuna, ıslaklığa, akar ve miteların çoğalmasına neden olur. Yani en basit anlatımla rutubet ortamın havasını bozarak insanların yaşam kalitesini düşürür. Rutubet giderici cihazlarla ortamda oluşan ıslaklık ve yaşlık problemi ile mücadele etmek mümkündür. Havada bulunan su buharı miktarını dengelemek, oluşan rutubeti gidermek için tasarlanan bu cihazlar inşaatlarda, konutlarda, depolarda, gıda sektöründe, arşiv, kütüphane ve müzelerde, seralarda, dolum tesislerinde ve endüstriyel üretim yapılan üretimhanelerde kullanılır.